ابزارآلات

نکات و راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی برقی و شارژی

آشنایی با دریل پیچ گوشتی برقی و شارژی

دریل پیچ گوشتی ابزاری همه کاره است که عملکرد پیچ‌گوشتی و مته را ترکیب می‌کند. این وسیله معمولاً برای کارهای مختلفی مانند سوراخ‌کردن یا شل و سفت کردن پیچ و مهره‌ها استفاده می‌شود. این ابزار به دلیل راحتی و کارایی آن به بخشی ضروری از جعبه‌ابزار افراد فنی تبدیل شده است. خرید این محصول نیازمند بررسی نکاتی ضروری است که باعث می‌شود استفاده از آن برای شما راحت‌تر و جذاب‌تر باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به برسی نکات خرید دریل پیچ گوشتی بپردازیم. اگر شما نیز قصد استفاده از این دستگاه را دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

دریل پیچ گوشتی شارژی و برقی چیست؟

دریل‌های پیچ گوشتی که در انواع شارژی و برقی طراحی شده‌اند، به دلیل اندازه جمع و جور و البته کاربردهای فراوان، در بخش‌های مختلفی استفاده می‌شوند و می‌توانند نیازهای مختلف شما را به عنوان یک ابزارآلات فراهم کنند. همان‌طور که از اسم این ابزار مشخص است، دریل‌های پیچ گوشتی شارژی نیازی به استفاده از سیم برق نداشته و با قابلیت شارژ شدن، امکان استفاده در مکان‌های بدون پریز را فراهم می‌کند؛ در صورتی که دریل برقی نیازمند سیم برق و اتصال آن به پریز است.

مزیت اصلی دریل پیچ گوشتی شارژی و برقی راحتی استفاده از آن است. برخلاف پیچ‌گوشتی‌های دستی یا مته‌های قدیمی، این ابزار برای کار کردن نیازی به تلاش فیزیکی ندارد. با استفاده از این دستگاه و تنها با فشار دادن یک دکمه، بدون زحمت می‌توان پیچ‌ها را محکم کرد یا سوراخ‌هایی با اندازه مناسب را ایجاد کرد. دریل‌های پیچ گوشتی دارای قطعات قابل تعویض هستند که باعث افزایش کارایی آنها می‌شود. با تغییر مته در این دستگاه می‌توان از کاربردهای مختلف آن مانند سوراخ‌کردن، سفت کردن پیچ و یا حتی سنباده‌زنی استفاده کرد.

 

انواع دریل پیچ گوشتی

همان‌طور که گفته شد، دریل‌های پیچ گوشتی به دلیل کاربرد بالا و همچنین استفاده آسان، یکی از ضروری‌ترین وسیله‌های جعبه‌ابزار به شمار می‌روند. این ابزار دارای انواع مختلفی است که هر کدام برای کاربرد خاصی طراحی شده است. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی، آشنایی با انواع و کاربردهای آنهاست.

دریل ایمپکت (ضربه‌ای)

دریل ایمپکت یا ضربه‌ای که به صورت شارژی، بادی و سیمی طراحی شده است، ابزاری کارآمد برای باز و بسته کردن پیچ‌های بزرگ است. این دستگاه که به صورت ضربه‌ای عمل می‌کند، هیچ گونه فشاری را روی مچ دست شما وارد نکرده و همین مورد، استفاده از آن را برای باز و بست پیچ‌هایی در تعداد بالا بسیار در صنایع مختلف نجاری، ساخت‌وساز و حتی خودرو، ایده آل می‌کند.

دریل پیچ گوشتی در انواع شارژی

انواع دریل‌های شارژی به دلیل عدم استفاده از سیم و پریز برق، یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید هستند. این سری از محصولات به دلیل نوع طراحی، امکان استفاده در مکان‌های بدون برق را داشته و مناسب تمام بخش‌های ساخت و ساز، نجاری، تعمیرگاه‌های خودرو، برق‌کاری و استفاده‌های خانگی هستند.

پیچ گوشتی برقی سه‌نظام دار

یکی دیگر از انواع دریل پیچ گوشتی، پیچ گوشتی برقی سه‌نظام دار است. این ابزار که شباهت زیادی به دریل‌های معمولی دارد، از سه‌نظام یا چاک در بخش ابزار گیر خود بهره‌مند است. امکان اتصال مته‌های مختلف به این پیچ گوشتی برقی، یکی از ویژگی‌های کاربردی آن است که استفاده از آن را در بخش‌های مختلف مناسب می‌کند.

پیچ گوشتی برقی کلاچی

از دیگر انواع پیچ گوشتی برقی که قدرتی معادل با پیچ‌گوشتی‌های سه‌نظام دارد، پیچ گوشتی برقی کلاچی است. این ابزار به دلیل استفاده از کلاچ در طراحی آن، فشار وارد شده به پیچ و همچنین مچ دست را کاهش می‌دهد. این محصول بر خلاف مدل سه‌نظام دار، قابلیت اتصال انواع مختلف مته را ندارد.

 

انواع مختلف دریل پیچ گوشتی و ویژگی‌های هریک

اجزای دریل پیچ گوشتی

یکی از اصلی‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی، آشنایی با اجزا و قطعات آن است. این قطعات شامل چندین مورد می‌شوند که هر کدام تأثیر مستقیمی روی عملکرد دستگاه داشته و باید به بهترین شکل ممکن طراحی شده باشد.

موتور

موتور و عملکرد آن در دریل پیچ گوشتی یک جنبه حیاتی است که هنگام انتخاب ابزار مناسب برای کارهای مختلف باید در نظر گرفته شود. توان خروجی موتور، ایجاد گشتاور و کنترل سرعت دریل همگی به این قطعه بستگی دارد. داخل موتور دو قطعه به نام استاتور و روتور قرار گرفته‌اند. استاتور شامل یک سری آهنرباهای الکتریکی است که به صورت دایره‌ای مرتب شده‌اند، در حالی که روتور از آهنرباهای دائمی تشکیل شده است. این قطعات با جریان الکتریکی و ایجاد میدان مغناطیسی، باعث عملکرد دریل می‌شوند.

سه‌نظام

از دیگر قطعات دریل که اهمیت بالایی در عملکرد آن دارد، سه‌نظام است. این بخش به عنوان رابط میان دریل و مته عمل می‌کند و هرگونه لغزش هنگام کار را خنثی می‌سازد. همچنین وجود این بخش باعث می‌شود که انواع مته‌های مختلف مانند مته سنباده‌زنی، بکس، سری پیچ گوشتی و… امکان قرار گرفتن روی دریل را داشته باشند.

مته

مته قطعه‌ای فلزی است که روی دریل نصب شده و امکان سوراخ‌کاری روی سطوح مختلف را فراهم می‌کند. مته‌ها در انواع مختلفی طراحی شده‌اند که هر کدام کاربرد مختلفی داشته و مناسب عملیات‌های خاصی هستند. یکی از مهم‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی، توجه به جنس و مقاومت مته است؛ زیرا این قطعه به طور مستقیم با سطوح در تماس بوده و باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. انواع مختلف مته شامل مته الیت، مارپیچ، خزینه، گازور، برگی، گرد بر، مخروطی و… می‌شوند.

دیمر یا محرک کنترل سرعت

دیمر یا محرک کنترل سرعت از دیگر قطعات پیچ گوشتی برقی است که وظیفه کنترل ولتاژ را برعهده دارد. دیمرها دارای انواع مختلفی شامل دیمر مکانیکی، لمسی و هوشمند هستند؛ با این حال عملکرد کلی آنها یکسان بوده و باعث تغییر سرعت گردش موتور و کنترل ولتاژ دریل پیچ گوشتی می‌شوند.

کلاچ

کلاچ که یک جزء مهم در عملکرد مته‌برقی است، نقش مهمی در کنترل گشتاور و جلوگیری از آسیب به مته و قطعه کار دارد. کلاچ به عنوان یک مکانیسم ایمنی عمل می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان نیروی اعمال شده توسط مته را تنظیم کنند.

منبع تغذیه

دریل‌های پیچ گوشتی برای تولید گشتاور و سرعت لازم، نیاز به یک منبع انرژی دارند. انرژی لازم در مته‌های شارژی توسط منبع تغذیه فراهم می‌شود. موتور، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند که باعث چرخش مته می‌شود. بدون منبع تغذیه، موتور انرژی کافی برای عملکرد صحیح را دریافت نمی‌کند که نتیجه آن عملکرد ضعیف یا حتی خرابی کامل ابزار خواهد بود.

چراغ LED

چراغ‌های ال‌ای‌دی به کار رفته در مته‌های برقی، کاربرد زیادی داشته و عملکرد این دستگاه را چندبرابر می‌کنند. این چراغ‌ها باعث ایجاد دید بهتری در مناطق کم نور مانند داخل کابینت می‌شوند. علاوه بر این، چراغ‌های  LED به عنوان نشانگر باتری نیز عمل می‌کنند و مدت زمان باقیمانده برای روشن ماندن دستگاه را نشان می‌دهند.

 

معرفی قطعات و اجزای دریل پیچ گوشتی

راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی

تنوع برندهای تولید کننده ابزارآلات به خصوص مته‌های برقی و شارژی بسیار بالاست. اگر قصد خرید یک ابزار مناسب در این زمینه را داشته باشید، مسلماً متوجه گزینه‌های زیادی خواهید شد که انتخاب بین آنها را کمی سخت می‌کند. بررسی مهم‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی برای استفاده از یک محصول مناسب و باکیفیت، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بخش به مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید این ابزار باید به آنها توجه داشته باشید می‌پردازیم.

سه‌نظام و اندازه مناسب آن

یکی از مواردی که بسیاری از مردم هنگام خرید دریل پیچ گوشتی به آن بی توجهی می‌کنند، اندازه مناسب سه‌نظام است. همان‌طور که بررسی شد، سه‌نظام قطعه‌ای حیاتی در انواع پیچ‌گوشتی‌های برقی است که باعث اتصال مته‌های مختلف می‌شود.

اندازه سه‌نظام به قطر دهانه‌ای اشاره دارد که در آن مته یا نوک پیچ گوشتی خود را قرار می‌دهید. هر چند توجه به اندازه این دهانه ممکن است کاملاً جزئی به نظر برسد، اما تأثیر قابل توجهی روی عملکرد کلی دستگاه دارد. استفاده از سه‌نظام‌های کوچک، گزینه‌های شما را در مورد استفاده از مته‌هایی با اندازه‌های مختلف محدود می‌کند، در حالی که استفاده از سه‌نظام‌های بزرگ، ممکن است قطعات کوچک‌تر را به طور ایمن در جای خود نگه ندارد.

توصیه می‌کنیم قبل از خرید دریل پیچ گوشتی، با توجه به نوع عملکردی که از دستگاه انتظار دارید سه نظامی مناسب را انتخاب کرده تا علاوه بر کارکرد درست، ایمنی آن نیز تأمین شود و مته به صورت کامل در جایگاه خود قرار گیرد.

قدرت دریل و قابلیت چکشی (ضربه‌ای)

از دیگر نکات خرید دریل پیچ گوشتی، توجه به قدرت و هم چنین قابلیت ضربه‌ای آن است. استفاده از یک دریل با قدرت مناسب، برای انجام کامل کار ضروری است. یک مته پیچ گوشتی با قدرت بالا می‌تواند بدون زحمت در سطوح مختلف مانند چوب، فلز یا بتن نفوذ کند. بدون قدرت کافی، ممکن است هنگام کار با دریل مشکلات مختلفی به وجود آید که باعث اتلاف زمان و هزینه زیادی خواهد شد.

از طرف دیگر قابلیت ایمپکت یا ضربه‌ای دستگاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد که به راحتی پیچ‌ها را در سطوح سخت بچرخاند یا بدون تلاش بیش از حد، حفره‌های مورد نیاز خود را ایجاد کنند. قابلیت چکشی دستگاه تضمین می‌کند که حتی در موقعیت‌های چالش برانگیز مانند سوراخ‌کردن دیوارهای بتنی یا چوب‌های سخت متراکم، مته پیچ گوشتی با کاهش عملکرد مواجه نشود.

نوع طراحی دریل و راحتی استفاده از آن

با توجه به انواع مختلف دریل‌های پیچ گوشتی، استفاده از گزینه‌ای که متناسب با نیاز شما طراحی شده باشد، اهمیت زیادی دارد. گزینه‌های نامناسب معمولاً باعث پیچیده‌شدن عملیات می‌شوند و روند کار را کند می‌کنند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم هنگام خرید، حتماً به نوع دستگاه و راحتی استفاده از آن توجه داشته باشید.

سهولت استفاده از دستگاه علاوه بر افزایش راحتی کار و سریع‌تر کردن روند آن، باعث افزایش ایمنی نیز می‌شود. استفاده از دستگاه‌هایی با عملکرد پیچیده که در کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند با اشتباهات مختلفی همراه باشد که عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. اگر تاکنون تجربه استفاده از هیچ گونه دریل یا مته‌برقی را نداشته‌اید، توصیه می‌کنیم انواع ساده‌تر را خریداری کرده تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، استفاده مناسبی از آن داشته باشید.

سرعت چرخش دریل و قابلیت تنظیم آن

یکی از مهم‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی، توجه به سرعت چرخش و همچنین قابلیت تنظیم آن است. سرعت چرخش نقش مهمی در تعیین کارایی و اثربخشی دستگاه دارد و حفاری سطوح مختلف، نیازمند سرعت‌های چرخش متفاوتی است. به‌عنوان‌مثال هنگام کار با سطوح ظریف مانند چوب یا پلاستیک، سرعت چرخش کمتر برای جلوگیری از آسیب یا شکاف ترجیح داده می‌شود. از سوی دیگر، هنگام سوراخ‌کاری سطوح سخت‌تر مانند فلز یا بتن، سرعت چرخش بالاتر برای حفاری مؤثر، ضروری است.

خرید دستگاهی که قابلیت تنظیم سرعت در درجه‌های مختلف را داشته باشد، کاربرد بسیار بیشتری برای شما خواهد داشت. با استفاده از قابلیت تنظیم سرعت، می‌توانید کنترل بهتری روی کار داشته و در سریع‌ترین زمان، کار روی سطوح مختلف را پیش ببرید.

ابعاد، ارگونومی و وزن دریل

از آنجایی که استفاده از مته‌های برقی در مکان‌های مختلف صورت می‌گیرد، توجه به ابعاد، وزن و ارگونومی آن یکی از نکات مهم هنگام خرید است. به طور کلی ابعاد دستگاه، تطبیق پذیری آن در مکان‌های مختلف را تعیین می‌کند. طراحی جمع و جور امکان مانور آسان در فضاهای تنگ، جایی که مته‌های بزرگ‌تر ممکن است به سختی جا بیفتند را فراهم می‌کند.

همچنین توجه به ارگونومی مناسب ابزار برای راحتی و ایمنی کاربر، از مهم‌ترین نکات خرید این ابزار است. ارگونومی مناسب، فشار روی دست را در طول استفاده طولانی مدت کاهش می‌دهد و خطرات ناشی از لیز خوردن یا از دست دادن کنترل ابزار را به حداقل می‌رساند. ویژگی‌های ارگونومیک مانند دستگیره‌های لاستیکی با برآمدگی‌های کوچک، دقت و کنترل را افزایش داده و در عین حال خستگی شما حین استفاده از دستگاه را نیز کاهش می‌دهند.

امکانات جانبی (کیف همراه، دسته کمکی و چراغ LED و…)

امکانات و لوازم جانبی نقش مهمی در افزایش کارایی دریل پیچ گوشتی دارند. استفاده از کیف همراه برای جابه‌جایی، حمل و نقل و نگهداری بهتر دستگاه و قطعات آن کاملاً ضروری است. هم چنین استفاده از دسته‌های کمکی در صورت خرابی یا شکستگی دسته اصلی، می‌توانند از هدر رفت زمان جلوگیری کرده و سرعت روند کار را افزایش دهند. از طرف دیگر توجه به چراغ‌های ال‌ای‌دی به کار رفته روی دستگاه نیز هنگام خرید کاملاً ضروری است. این چراغ‌ها امکان کار در نقاط تاریک را فراهم می‌کنند و باعث افزایش دقت و ایمنی می‌شوند. به همین دلیل هنگام خرید باید به امکانات جانبی توجه کرد تا عملکرد شما بهبود یافته و کار با دستگاه نیز لذت‌بخش‌تر شود.

برند تولیدکننده و قیمت دریل پیچ گوشتی 

آخرین مورد از نکات خرید دریل پیچ گوشتی، توجه به برند تولید کننده و قیمت آن است. اهمیت برند در ابزارآلات عملاً حرف اول را می‌زند. تولیدکنندگان معتبر که سابقه‌ای طولانی و اثبات شده‌ای در زمینه تولید و فروش ابزارآلات دارند، محصولاتی بادوام بالا عرضه می‌کنند که خرید آنها، می‌تواند نیازهای شما را برای مدتی طولانی فراهم کند. این برندها معمولاً هزینه بیشتری را برای محصولات خود دریافت می‌کنند که البته با توجه به طراحی باکیفیت، کاملاً معقولانه است.

علاوه بر این، تولیدکنندگان و برندهای مشهور اغلب ضمانت‌هایی را برای محصولات خود ارائه می‌دهند و آرامش خاطر را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کنند. داشتن گارانتی، تضمین می‌کند که هر گونه نقص یا خرابی به سرعت توسط سازنده و بدون هیچ‌گونه هزینه اضافی برطرف می‌شود. توصیه می‌کنیم هنگام خرید دریل پیچ گوشتی، به هیچ عنوان محصولات بی کیفیت و ارزان‌قیمت را انتخاب نکنید زیرا استفاده از آنها می‌تواند خسارات جدی را در پی داشته باشد که همگی باعث صرف هزینه بیشتر خواهد شد.

 

مهم‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی

جمع بندی

مته‌های برقی یکی از پرکاربردترین ابزارآلات محسوب می‌شوند که داشتن آنها، برای تمامی افراد فنی ضروری است. خرید این دستگاه باید با بررسی دقیق عوامل مختلفی مانند سرعت، قدرت، اندازه مته، ویژگی‌های اضافی، نوع طراحی، برند و قیمت آن انجام شود. با در نظر گرفتن این موارد، محصولی را خریداری می‌کنید که علاوه بر کارایی بالا، دوام زیادی داشته و برای سال‌های طولانی می‌تواند نیازهای شما در این زمینه را برطرف کند. در این مقاله به بررسی انواع و اجزای مته‌برقی و همچنین مهم‌ترین نکات خرید دریل پیچ گوشتی پرداختیم. برای خرید بهترین ابزار با قیمت مناسب، می‌توانید فروشگاه تخصصی ابزارآلات لیاابزار را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *