ابزارآلات

آموزش و نحوه کار کردن با دریل پیچ گوشتی

دریل پیچ گوشتی نحوه کار

پیچ گوشتی، یک ابزار خیلی کاربردی برای انجام کارهایی همچون باز و بسته کردن پیچ‌ومهره‌ها است.  دریل پیچ گوشتی هم عملکرد مشابهی با پیچ گوشتی دستی دارد و ابزاری برقی برای باز و بسته کردن پیچ هاست. میتوان گفت که تنها تفاوت این دو محصول در منبع انرژی آنها است. کار با دریل پیچ گوشتی بسیار راحت بوده و با خرید دریل پیچ گوشتی  دیگر نیاز به نیروی دست کاربر برای انجام فعالیت ندارد.

دریل‌های شارژی امروزی برای انجام باز و بسته کردن پیچ‌ و مهره ها استفاده می‌شوند. در این مقاله به‌طور جامع و دقیق به تجزیه و تحلیل چگونگی استفاده از دریل‌ پیچ گوشتی می‌پردازیم و در انتها نکات مهمی را که شما باید در هنگام استفاده از دریل پیچ گوشتی رعایت کنید، بیان می‌نماییم. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا از  نحوه صحیح کار کردن دریل پیچ گوشتی باخبر شوید.

بخش های مختلف دریل پیچ گوشتی شارژی

یک دریل بر این بخش ها استوار است :

سه نظام :

سه نظام یکی از قطعه های مهم دریل است. سه نظام دریل مته را درون جای خود نگه میدارد و از لغزش آن در هنگام سوراخ کاری و حفاری جلوگیری می‌نماید.

سه نظام خود در دو دسته اتوماتیک و آچاری جای گرفته است. سه نظام‌های آچاری همانطور که از نامشان پیداست برای باز و بسته شدن نیاز به آچار مخصوص خود دارند. اما سه نظام‌های اتوماتیک تنها با نیروی دست باز و بسته می‌شوند.

کنترل سرعت دریل:

دریل ها دارای بخش کنترل کننده سرعت و تغییر آن هستند. با دکمه کنترل سرعت دریل به راحتی می‌توان با سرعتی ثابت حفاری کرد یا در صورت نیاز حفاری را قطع کرد.

تنظیم کننده نیروی گشتاور یا کلاچ:

کلاچ دریل همانند کلاچ اتومبیل کار درگیر کردن یا جلوگیری از درگیر شدن محرک با چرخ‌ها را انجام می‌دهد. وقتی که  با دریل کار می‌کنیم؛ دریل تمام نیروی گشتاور خود را به پیچ منتقل می‌کند. با تنظیمات کلاچ ، می‌توانیم مقدار گشتاور را تا زمانی که به موتور متصل است تنظیم کنیم.

منبع انرژی (باتری)

منبع انرژی دریل پیچ گوشتی شارژی، باتری است. جنس این باتری ها معمولا لیتیوم‌یونی یا نیکل-کادمیومی است و می‌توانیم آنها را مجدداً شارژ کنیم. این ابزار برای مواقعی که دسترسیمان به منابع برقی محدود است بسیار مناسب است. همچنین برای کارهای خانگی و حمل و نقل گزینه‌ای بسیار کاربردی هستند. اما لازم به ذکر است که زمان کار آنها به ظرفیت باتری باقیمانده بستگی دارد.

قابلیت چپ گرد و راست گرد:

کلید چپگرد و راستگرد در دریل پیچ گوشتی شارژی، به گونه‌ای برای نجات از مشکل گیر کردن مته در سوراخ استفاده می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که مته داخل سوراخ گیر کرده است با استفاده از کلید چپگرد و دور مخالف آن را از سوراخ خارج می‌کنیم. برخی از این گزینه در دریل برای باز و بسته کردن پیچ نیز استفاده می‌کنند،  اما ما به شما توصیه می‌کنیم که برای این کار از پیچ گوشتی برقی یا پیچ گوشتی شارژی استفاده کنید. به این دلیل که دریل‌ها با وجود کلید تنظیم دوری که دارا هستند؛ قابلیت تنظیم قدرت گشتاور را دارا نیستند، همین باعث می‌شود که پیچ یا خیلی سفت شود یا هرز شود.

تنظیمات دریل پیچ گوشتی

نحوه کار با پیچ گوشتی شارژی

کار با پیچ گوشتی شارژی با اینکه به نظر ساده می‌رسد اما نکات ریزی دارد که هم از نظر ایمنی مهم است و هم از نظر سلامت ابزار:

در ابتدا باید مته ‌ای یا سریع پیچ گوشتی را درون دریل قرار دهید. با توجه به نوع پیچ‌ها که یا دوسو هستند یا چهارسو، مته مناسب را انتخاب کنید و پیچ‌ها را ببندید.

مته دریل شارژی را بر روی پیچ قرار دهید و سپس دکمه مربوط به کنترل سرعت را بفشارید. اول با سرعت کم پیچ را به گردش درآورده تا از جا افتادن صحیح مت دریل شارژی به شیار پیچ مطمئن شوید.

پس از اطمینان از محکم شدن پیچ باید از مجدد چرخاندن مته پیچ گوشتی خودداری به عمل آورید به این دلیل که ممکن است با این کار پیچ و یا مته دچار مشکل شوند.

تنظیمات مقدماتی پیچ بند شارژی برای بستن پیچ به چه شکل است؟

برای تنظیم کردن حالت پیچ بندی باید پس از نصب کردن باتری حالت دستگاه را روی علامت پیچ بند قرار دهید. در این حالت محدود کننده گشتاور فعال می‌شود و قدرت وارد شده از طرف موتور به پیچ محدودتر می‌شود. اعدادی که روی دریل شارژی نوشته شده‌اند بسیار مهم هستند و در حالت پیچ بندی هرچه عدد درج شده پایین‌تر باشد گشتاور قدرت کمتری را به آچار پیچ بند و پیچ وارد می‌نماید.

اگر برای بستن بردهای الکترونیکی از این ابزار استفاده می‌کنید باید عدد گشتاور بسیار پایینی انتخاب شود. چرا که فشار زیاد موجب شکستن برد و قطعات الکترونیک و پلاستیکی ابزار نشود.

اگر برای بستن پیچ چوب از این ابزار استفاده می‌کنید باید عدد گشتاور بالاتری را انتخاب کنید تا فشار بیشتری به پیچ وارد شود

نکات ایمنی هنگام کار با دریل پیچ گوشتی

قبل از استفاده از دریل شارژی باید به نکات ایمنی کار با دریل توجه کافی را داشته باشید تا از هرگونه آسیب به خود و اطرافیانتان جلوگیری شود. رعایت نکات ایمنی یک اصل مهم هنگام کار با ابزار آلات برقی است:

 1. از پوشیدن لباس‌های گشاد و زیورآلاتی که ممکن است هنگام کار با ابزار درگیر شده و باعث بروز حوادثی شوند پرهیز کنید.
 2. با توجه به این که در هنگام کار با دریل مته بسیار داغ می‌شود لازم است که چند دقیقه بعد از کار از تماس با دستتان خودداری نمایید و اجازه دهید که خود مته از حرکت بایستد.
 3. برای سطوحی که امکان لغزیدن و سر خوردن پیچ وجود دارد بهتر است که محل مورد نظرتان را نشانه گذاری کنید. نشانه گذاری اگر به وسیله یک میخ انجام شود، شما می‌توانید عمل پیچ کردن را بدون هیچ ایرادی انجام دهید.
 4. برای پیچ کردن روی سطح کاشی بهتر است که محل مورد نظرتان را با یک کاغذ بپوشانید تا پیچ سر نخورد.
 5. اصلاً فشار زیادی را برای پیش بردن کار اعمال نکنید. با این کار باعث آسیب رسیدن به موتور گیر کردن یا شکستن پیچ در قطعه و سر خوردن ابزار دریل پیچ گوشتی خواهید شد. با توجه به اینکه عمل پیچ کردن توسط خود موتور دریل انجام می‌شود؛ شما نیازی به وارد کردن فشار اضافی و چرخاندن دریل ندارید.

(این نکاتی که گفتید مربوط به سوراخ کاری با دریل است نکات مربوط کار با دریل پیچ گوشتی رو بنویسید ) انجام شد

 1. در صورتی که هنگام کار با دریل پیچ گوشتی، روی آن آب ریخته شد دریل را خاموش کرده و به سرعت باتری آن را در بیاورید.
 2. با توجه به اینکه دریل‌ها ابزار آلاتی برنده و تیز هستند، نگه داشتن قطعه کار و پیچ را با دستانتان انجام ندهید و آن را با استفاده از یک گیره ثابت نمایید.
 3. همچنین به علت اینکه عملیات دریل کاری با گرد و غبار و آلاینده‌ها همراه هستند، بهتر است که از ماسک مخصوص و عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین برای سلامت گوش‌ها به دلیل صدای بلند دریل می،توانید از گوشگیر استفاده کنید.

حداکثر کردن طول عمر باتری دریل

برای افزایش عمر باتری دریل شارژی، نحوه نگهداری شما بسیار حائز اهمیت است که ما در ادامه به نکاتی در خصوص افزایش طول عمر باتری دریل شارژی می‌پردازیم:

 • با توجه به اینکه دریل‌های شارژی به جای برق از باتری استفاده می‌کنند باید توجه ویژه‌ای به باتری این ابزار داشته باشیم.
 • باتری دریل شارژی از نوع لیتیومی یون، نیکل کادمیم، نیکول هیدرید فلز است. باتری‌ها مشخصات مخصوص به خود را دارند و نحوه نگهداریشان با یکدیگر متفاوت است. یک نکته مشترک که باید در تمام باتری‌های دریل‌های شارژی به آن توجه شود این است که: بگذارید کامل شارژ باتری تمام شود و سپس آن را شارژ مجدد نمایید. به این نکته توجه کنید که دریل‌های شارژی حتی اگر از آنها استفاده‌ای هم نشود دچار تخلیه باتری خواهند شد.
 • دمایی که باتری در آن شارژ می‌شود باید با دمای اتاق هماهنگ باشد یعنی اگر دریل را برای مدت زیادی در هوای خیلی سرد یا گرم استفاده کردید، بلافاصله پس از اتمام کارتان آن را در یک دمای متفاوت به شارژ نزنید. صبر کنید تا دمای دریل با دمای محیط یکسان شود. توجه نکردن به این نکته موجب خراب شدن باتری دریل شارژی می‌شود.
 • نکته دیگری که هنگام نگهداری صحیح از باتری در دریل شارژی باید به آن توجه کنید تنظیمات این ابزار است. تنظیمات سرعت و توان فعالیت دریل شارژی باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • استفاده از شارژرهای مناسب و استاندارد با باتری دریل شارژی عمر باتری ابزارتان را افزایش می‌دهد. همان شارژری که در ابتدای خرید دریل شارژی به شما ارائه می‌دهند تنها منبع تغذیه صحیح دریل است. پایین مناسب‌ترین مقداری است که باید برای باتری‌های لیتیومی در نظر گرفته شود.

چند نکته مربوط به سلامت باتری دریل پیچ گوشتی

 • سعی کنید در زمان کار با دریل پیچ گوشتی، به هیچ وجه سلول های باتری آن را باز نکنید.
 • اگر شارژ دریل پیچ‌ گوشتی شما به سرعت تمام می شود، بهتر است دستگاه را خاموش کنید و کار را برای مدتی متوقف نمایید. این کار باعث می شود تا دمای دستگاه به حد زیادی بالا برود و منجر به خطراتی مانند سوختگی و انفجار شود.
 • مایع درون باتری بسیار خطرناک است و ممکن است به منجر به آسیب دیدن بینایی شود. بنابراین، اگر چنین حادثه ‌ای رخ داد، به سرعت چشم‌ ها را با آب بشویید و حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • سعی کنید قطب های باتری را به هیچ وجه به مواد رسانا نزدیک نکنید.
 • هیچ ‌گاه باتری پیچ ‌گوشتی شارژی را در تماس با فلزاتی مانند میخ قرار ندهید.

مزایا پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی همانند دیگر ابزار ها از مزایای ویژه ای برخوردار است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • جابه جایی و حمل آسان: همانظور که می دانید پیچ گوشتی شارژی برای روشن شدن، به باتری نیاز دارد، بنابراین در صورتی که باتری آن به صورت کامل شارژ شود، امکان جابجایی در محیط های مختلف نیز فراهم می شود و همچنین در محیط هایی که به برق هم دسترسی ندارند، نیز می توان از آن ها استفاده کرد.
 • انعطاف پذیری بالا: از دیگر مزایای پیچ گوشتی شارژی، انعطاف پذیری بالا و طراحی کوچک آن است که به افراد این امکان را می دهد تا بتوانند از آن در موقعیت های مختلف نیز استفاده کنند.
 • ایمنی برای کاربر و سایر افراد: ایمنی کار، برای افرادی که قصد کار با پیچ گوشتی شارژی را دارند، یکی از مهم ترین موارد است. در این صورت باید بدانید، ابزارآلات برقی از آن جایی که به سیم و کابل به برق متصل هستند، امکان پیچیده شدن و یا اتصالی شدن آن بسیار زیاد است که می تواند منجر به خطر افتادن ایمنی شود. اما در مقابل، پیچ گوشتی شارژی از این نظر به دلیل نداشتن هیچ کابلی، از امنیت بیشتری برخوردار می باشد.
 • قدرت تطبیق پذیری بالا: قدرت تطبیق پذیری بالا، یکی از مزایای مهم پیچ گوشتی شارژی می باشد که می توان در پروژه های مختلف صنعتی و ساختمانی نیز استفاده کرد. همچنین می توانید از آن در کارهایی چون نجاری و تعمیرگاه ها و همچنین کارهای روزمره نیز استفاده کنید.
 • سرعت عمل: یکی از مهم ترین مزایای پیچ گوشتی شارژی، سرعت آن است که سبب صرفه جویی در کار می شود. همه کاربران می ‌توانند با استفاده از پیچ ‌گوشتی‌ های شارژی، در کوتاه‌ ترین زمان ممکن و با کمترین دست ‌و پا زدن، تعداد زیادی پیچ را باز یا بسته کنند.

خرید دریل پیچ گوشتی شارژی و برقی

چه زمانی از سوئیچ معکوس استفاده کنیم؟

همانطور که می دانید، در قسمت بالای ماشه موجود بر روی دریل ها، یک سوئیچ چپ گرد، راست گرد، فوروارد و معکوس وجود دارد که برای تمیز کاری سوراخ حفر شده مته، می توان چرخش مته را به دلخواه تنظیم کرد. همچنین می توان از حالت معکوس آن نیز برای باز کردن سریع پیج ها و دیگر اتصالات نیز استفاده نمود. همچنین باید بدانید که پیچ گوشتی های شارژی، بر روی بدنه خود یک مته نگهدارنده دارند که به شما این امکان را می دهند تا بتوانید در زمان خود، به خوبی صرفه جویی کنید.

جمع بندی

دریل پیچ گوشتی شارژی به عنوان یک ابزار بسیار مفید در زندگی روزمره و صنعت شناخته می‌شود. این ابزار با توانایی پیچ ‌بندی آسان بر روی انواع پیچ‌ و مهره ‌ها، به کاربران این امکان را می‌دهد تا وظایف مختلفی را با سرعت و دقت انجام دهند. در این مقاله، ما به معرفی انواع دریل پیچ گوشتی، تنظیمات مقدماتی پیچ بندی، بخش‌های مختلف دریل پیچ گوشتی و مزایای استفاده از این ابزار پرداختیم. از مزایای استفاده از دریل پیچ گوشتی شارژی می‌توان به صرفه‌جویی در زمان، کاهش خستگی کاری و افزایش دقت در کارهای مختلف اشاره کرد. با بهره ‌گیری از این ابزار و دانش مرتبط با آن، می‌توان به بهترین نتایج در پروژه‌ها و تعمیرات دست پیدا کرد. بنابراین، دریل پیچ گوشتی شارژی نه تنها یک ابزار مفید بلکه همچنین یک همراه قدرتمند برای هر فرد حرفه ای است که به دنبال افزایش کارایی و صرفه جویی زمان در کارهای خود می‌گردد.برای خرید دریل پیچ گوشتی میتوانید به فروشگاه لیا ابزار مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *