ابزارها

آموزش کارکردن با اره پروفیل بر

آموزش کارکردن با اره پروفیل بر

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که می‌توانید در پروژه‌های مختلف ساختمانی و ساخت انواع قطعات از آن استفاده کنید، اره پروفیل بر است. اره‌ها را می‌توان از ابزارهای بسیار مهمی دانست؛ به کمک این دستگاه‌ها می‌توانید به‌راحتی قطعات مختلف و متریال‌های گوناگون را برش بزنید.

پروفیل‌ها از قطعات مهم در ساختمان‌سازی بوده و مقاومت زیادی در برابر ضربه و برش دارند. به همین دلیل باید از اره‌ای قدرتمند به نام اره پروفیل بر برای برش‌دادن آن استفاده شود. این اره فوق‌العاده در برابر افزایش دما مقاوم بوده و در کمترین زمان ممکن بهترین پروفیل‌ها را برش می‌دهد.

استفاده از این اره کمی سخت و دشوار است؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قبل از خرید و کار با آن آموزش با دستگاه پروفیل بر را بررسی کنید. همراه ما باشید تا در ادامه کامل‌ترین آموزش کار با اره پروفیل بر را به شما عزیزان ارائه دهیم. در انتها نکات استفاده و ایمنی را نیز به شما عزیزان دل خواهیم گفت تا راحت‌تر بتوانید از این اره استفاده کنید.

آموزش نحوه کار با اره پروفیل بر

نحوه کار با اره پروفیل بر

شاید با خودتان فکر کنید که نحوه کار با دستگاه پروفیل بر ساده است؛ اما باید گفت که به دلیل قدرت بالا و ساختار خاص این اره، باید کار با آن را بلد باشید. در غیر این صورت علاوه بر این که نمی‌توانید به‌درستی از اره استفاده کنید امکان واردکردن آسیب به خودتان نیز وجود دارد. مراحل آموزش کار با اره پروفیل بر به شکل زیر است:

 • مرحله اول؛ مشخص‌کردن محل قرارگیری

در اولین مرحله از نحوه کار با اره پروفیل بر باید محل قرارگیری دستگاه را به طور کامل مشخص کنید. اگر با دستگاه پروفیل بر آشنایی داشته باشید می‌دانید که این دستگاه بسیار سنگین بوده و به شکل رومیزی طراحی شده است.

اگر آن را به‌درستی روی میز قرار نداده و پیچ‌های آن را سفت نکنید، امکان لغزش و حرکت اره هنگام برش وجود خواهد داشت. چنین کاری در نهایت می‌تواند موجب آسیب رسیدن به دست یا قطعه کار شود. پس حتماً در سطحی مناسب این دستگاه را قرار دهید تا از ایمن بودن آن اطمینان داشته باشید.

مشخص‌کردن محل قرارگیری قطعه

 • مرحله دوم؛ چک‌کردن کابل

در دومین مرحله از آموزش کار با دستگاه پروفیل بر باید کابل‌های دستگاه را بادقت بالا چک کنید. ابتدا که دستگاه را روی میز کار قرار دادید از بسته‌بودن کلید آن اطمینان حاصل کنید. در صورت‌باز بودن کلید امکان روشن‌شدن ناگهانی دستگاه وجود دارد که بسیار خطرناک خواهد بود. سپس کابل‌هایی که در دستگاه قرار گرفته را به کمک دوشاخه به برق متصل کنید. می‌توانید به طور مستقیم از پریز استفاده کرده یا از کابل‌های افزایش طول هم بهره ببرید.

چک‌کردن کابل دستگاه

 • مرحله سوم؛ مشخص‌کردن محل برش

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در آموزش کار با اره پروفیل بر باید بررسی کنید این است که حتماً باید محل برش را مشخص کنید. مشخص‌کردن محل برش می‌تواند دقت کار شما دوستان عزیز را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهد. برای این کار می‌توانید با استفاده از یک ماژیک یا مداد محلی که قصد برش‌دادن آن را دارید مارک کنید. استفاده از گونیا و خط کش هم می‌تواند دقت کار شما عزیزان دل را بیشتر کنید. سپس قطعه را به کمک گیره‌های موجود محکم کنید تا برای برش‌دادن آماده شود.

مشخص‌کردن محل برش قطعه

 • مرحله چهارم؛ شروع کار

در آخرین مرحله از نحوه کار با دستگاه پروفیل بر می‌توانید با رعایت‌کردن نکات ایمنی کار با دستگاه را شروع کنید. برای این کار کافی است کلید پاور دستگاه را فشرده و جریان برق را باز کنید. باید توجه داشته باشید که واردکردن فشار بیش از حد به تیغه‌ها می‌تواند موجب آسیب به تیغه و موتور اره شود؛ پس از این کار به‌شدت دوری کنید. در صورتی هم که ضخامت قطعه بالابود، یک‌بار تیغه را از قطعه خارج کرده و پس از چندین ثانیه استراحت دوباره قطعه را برش دهید.

نکات مهم در استفاده از اره پروفیل بر

برای این که بتوانید به بهترین شکل قطعه را با استفاده از اره پروفیل بر برش دهید، باید در کنار نحوه کار با اره پروفیل بر نکاتی را هم رعایت کنید. از مهم‌ترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از صفحه برش تیز و برنده
 • قراردادن اره روی یک سطح صاف
 • استفاده از چوب یا آهن روی سطوح بتنی
 • عدم قراردادن وسایل اضافی در کنار دستگاه
 • عدم تکان‌خوردن دستگاه هنگام استفاده
 • استفاده از تیغه‌اره مناسب نسبت به جنس و ابعاد قطعه کار

به‌علاوه این نکات، آموزش کار با دستگاه پروفیل بر نیازمند بررسی نکات امنیتی نیز هست. این نکات علاوه بر تقویت سلامت دستگاه موجب افزایش ایمنی شما عزیزان دل هنگام کار نیز می‌شوند. از مهم‌ترین نکات ایمنی کار با این اره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از ابزارهای ایمنی مانند لباس کار، عینک ایمنی، دستکش و…
 • عدم کار با دستگاه هنگام خستگی
 • استفاده از سرعت استاندارد برش متناسب با نوع سنگ‌برش
 • خاموش‌کردن و استراحت دادن به دستگاه پس از برش‌های سنگین
 • چک‌کردن سنگ‌برش و عدم وجود ترک یا شکستگی روی آن

نکات مهم هنگام استفاده از اره پروفیل‌بر

سخن پایانی

یکی از اره‌هایی که می‌توان از آن در هر جایی به راش برش قطعات سخت مانند پروفیل استفاده کرد، اره پروفیل بر است. این اره توان بسیار بالایی دارد. در واقع پروفیل‌ها در متریال‌های گوناگونی مانند آهن، آلومینیوم و فولاد تولید می‌شوند.

مقاومت آن‌ها بالا بوده و در بخش‌های مختلفی از ساختمان استفاده می‌شوند. برش‌دادن این قطعه به‌راحتی امکان‌پذیر نیست مگر این که از اره پروفیل بر استفاده کنید. در این مقاله آموزش کار با اره پروفیل بر را با هم بررسی کردیم تا بتوانید به‌راحتی از آن برای برش بهره ببرید.

سوالات متداول

 • اره پروفیل بر چیست؟

اره پروفیل بر یکی از اره‌های قدرتمند و کاربردی است. این اره از تیغه‌های بزرگ و قوی استفاده می‌کند که می‌توانند پروفیل‌های ساختمانی و فولادی را به‌راحتی برش دهند.

 • چگونه باید از اره پروفیل بر استفاده کنیم؟

برای استفاده از اره پروفیل بر باید آن را روی یک سطح صاف که لغزندگی ندارد استفاده کنید. نکته دیگر این است که باید از تکان‌خوردن دستگاه جلوگیری کرده و کابل‌های سالم به آن متصل کنید.

 • کدام نکات هنگام استفاده از اره پروفیل بر مهم هستند؟

از مهم‌ترین نکاتی که برای استفاده از این اره وجود دارند می‌توان به‌سلامت تیغه برش اشاره کرد. اگر تیغه برش آسیب‌دیده باشد، هنگام کار هنگام شکستن و آسیب‌زدن به شما دوستان عزیز را بیشتر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *