ابزارها

تفاوت اره گرد بر و عمود بر

تفاوت اره گرد بر و عمود بر

ابزارهای برقی که توسط بسیاری از نجاران و صنعتگران استفاده می‌شوند، طیف بسیار گسترده‌ای دارند. انتخاب بهترین محصول که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد، بسیار مهم است؛ به همین دلیل باید آشنایی نسبی با این ابزارها داشته باشید. اره گرد بر و اره عمود بر، دو مدل از این وسایل هستند که افراد زیادی ممکن است آنها را با یکدیگر اشتباه بگیرند. برای تشخیص این دو ابزارآلات، نیاز است که به‌صورت دقیق با تفاوت اره گرد بر و عمود بر آشنا باشید. با ما تا انتها همراه باشید تا به بررسی این دو محصول بپردازیم و کاربردهای هریک را معرفی کنیم. اگر قصد خرید اره دیسکی یا گرد بر و همچنین خرید اره عمو بر را دارید، می‌توانید به صفحه فروشگاه لیا ابزار مراجعه کنید.

 اره گرد بر

اره گرد بر یکی از ابزارآلات برقی پرکاربرد است که برای انواع پروژه‌های ساختمانی و نجاری استفاده می‌شود. این اره با نام‌های دیگری نیز از جمله اره دیسکی، اره ورق بر و اره نفوذی هم شناخته می‌شود و با قدرت بالایی که دارد، می‌تواند چوب، فلز، پلاستیک و حتی سنگ را برش دهد.

یکی از مزایای اصلی اره دیسکی، توانایی بالای آن در برش‌های سریع و زاویه‌دار است. این ابزار امکان ایجاد برش‌هایی بین 0 تا 56 درجه را فراهم می‌کند و معمولاً برای برش‌دادن قطعات بزرگ و تکه‌کردن آنها به قطعات کوچک استفاده می‌شود. علاوه بر این، کار با اره گرد بر بسیار ساده است و تنها با کمی تجربه، می‌توان از مزایای آن بهره‌مند شد.

باتوجه‌به اینکه قدرت اره دیسکی بسیار بالاست، از این اره نمی‌توان برای برش‌های دقیق و ظریف استفاده کرد. علاوه بر این، اره‌های گرد بر همگی هنگام برش، صدا و آلودگی بسیار زیادی تولید می‌کنند که می‌تواند تمرکز افراد تازه‌کار را به هم بریزد. این دستگاه در مقابل جثه نسبتاً متوسط، وزن بسیار بالایی هم دارد و هنگام کار، باید قدرت کافی برای حرکت‌دادن آن را داشت.

نمونه اره گرد برد برند رونیکس

 اره عمود بر

اره عمود بر از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و عملکرد، شباهت بسیار زیادی به اره گرد بر دارد. این اره از موتور پرقدرتی ساخته شده است که امکان برش سطوح مختلف را فراهم می‌کند. بااین‌حال اصلی‌ترین کاربرد اره عمود بر را می‌توان در صنعت چوب و برای برش الوارهای چوبی با زاویه 45 درجه مشاهده کرد.

اره عمود بر را تا حدودی می‌توان یک اره دستی نیز نام برد. میزان دقت برش توسط این ابزار، بستگی به اپراتور آن دارد و هرچه استفاده‌کننده حرفه‌ای‌تر باشد، برش ایجاد شده نیز دقیق‌تر خواهد بود. این اره علاوه بر مزایایی که ارائه می‌دهد، با معایبی مانند پرش زیاد هنگام کار و کنترل سخت همراه است که استفاده از آن برای افراد کم‌تجربه، ممکن است کمی سخت به نظر برسد. اما تفاوت اصلی این دستگاه با اره گرد بر چیست و برای استفاده مناسب، باید کدوم رو بخریم؟ این سؤال در ادامه پاسخ داده شده است.

نمونه اره عمود بر برند توسان

 مقایسه اره عمود بر و گرد بر

حال که با ویژگی‌های کلی این دو ابزار آشنا شدیم، نیاز است که به مقایسه و بررسی تفاوت اره گرد بر و عمود بر بپردازیم. این دو دستگاه برقی را از لحاظ نوع تیغه استفاده شده، وزن، ایمنی، سرعت، کاربرد و همچنین از لحاظ قیمت، می‌توان باهم مقایسه کرد.

 تفاوت اره گرد بر و عمود بر در نوع تیغه

یکی از اصلی‌ترین مواردی که هنگام بررسی تفاوت اره گرد بر و عمود بر می‌توان به آن اشاره کرد، نوع تیغه دستگاه است. اره گرد بر یا اره دیسکی، همان‌طور که از نامش پیداست، تیغه‌ای کاملاً گرد دارد که با چرخش سریع، امکان نفوذ و برش تمامی مواد را فراهم می‌کند. درحالی‌که اره عمود بر از تیغه‌ای خطی، باریک و عمود بر سطح تشکیل شده است که با حرکات بالا و پایین سریع، مواد مختلف را برش می‌دهد.

باتوجه‌به نوع تیغه استفاده شده در این دو دستگاه، می‌توان متوجه شد که اره عمود بر دقت بیشتری را نسبت به اره گرد بر فراهم می‌کند و برای برش‌دادن طرح‌های مختلف روی چوب، می‌تواند انتخاب عاقلانه‌تری باشد. بااین‌حال قدرتی که اره دیسکی در برش مواد مختلف دارد را اره عمود بر ارائه نمی‌دهد. همچنین تیغه‌های اره دیسکی به دلیل اندازه بزرگ‌تری که دارند، از مقاومت و طول عمر بیشتری برخوردارند؛ درحالی‌که تیغه‌های اره عمود بر ممکن است پس از استفاده نسبتاً طولانی، نیاز به تعویض داشته باشند.

نمونه تیغه استفاده‌شده در ارده گرد بر

 تفاوت اره گرد بر و عمود بر به لحاظ وزن

از دیگر تفاوت‌های میان این دو ابزار که روی کاربردهای عمود بر و گرد بر تأثیر می‌گذارد، وزن دستگاه است. اره گردبر به دلیل موتور قدرتمندتر، تیغه بزرگ‌تر و همچنین قطعات بیشتر، وزن نسبتاً سنگینی دارد. اما اره گرد بر به‌خاطر نحوه طراحی که دارد، از وزن بسیار پایین‌تری برخوردار است و در صورت استفاده طولانی‌مدت، فشار زیادی را به اپراتور وارد نمی‌کند. به همین دلیل اگر قصد دارید از دستگاهی جمع‌وجور و سبک برای برش دقیق چوب استفاده کنید، توصیه ما اره عمود بر است.

 تفاوت اره گرد بر و اره عمود بر به لحاظ ایمنی کاربر

چه اره عمود بر و چه اره دیسکی، هر دو ایمنی مناسبی را برای کاربر فراهم می‌کنند. بااین‌حال اگر هنگام استفاده از این ابزارآلات نکات ایمنی را به‌خوبی رعایت نکنید، احتمال بروز خطر و آسیب بسیار بالا خواهد بود. اره‌های دیسکی و گرد بر معمولاً باتوجه‌به نوع برندی که دارند، ایمنی متفاوتی را به کاربر ارائه می‌دهند، به همین دلیل توصیه می‌کنیم ویژگی‌های ایمنی را هنگام خرید این ابزارآلات در نظر بگیرید. بااین‌حال و در شرایط کاملاً یکسان، نحوه طراحی اره‌های عمود بر باعث شده که ایمنی بیشتری هنگام کار با آنها فراهم شود. تفاوت اره گرد بر و اره عمود بر از لحاظ ایمنی، مربوط به گارد محافظتی است که در بیشتر اره‌های عمود بر تعبیه شده و مشابه آن در اره‌های گرد بر وجود ندارد.

نمونه تیغه استفاده‌شده در اره عمود بر

 تفاوت اره گرد بر و اره عمود بر به لحاظ سرعت دستگاه

از نظر سرعت چرخش تیغه، اره گرد بر یک‌سروگردن بالاتر از اره عمود بر قرار دارد. اره دیسکی یا گرد بر به دلیل موتور قوی‌تر و همچنین تیغه دایره‌ای‌شکل خود، سرعت چرخش بسیار بالایی دارد که آن را برای برش سریع انواع سطوح مناسب می‌کند.

 تفاوت اره گرد بر و اره عمود بر به لحاظ نوع کاربرد

کاربردهای عمود بر و گرد بر نیز از دیگر تفاوت‌های موجود میان این دو ابزارآلات است. اره گرد بر با قدرت بالایی که در برش دارد، در بسیاری از مشاغل نظیر ساختمان‌سازی، برش سنگ، نجاری، برش فلز و… استفاده می‌شود. باز هم تأکید می‌کنیم که این دستگاه برای برش‌های دقیق مناسب نیست و از آن می‌توان برای برش‌دادن مصالح اولیه استفاده کرد. اما در طرف مقابل، اره عمود بر بیشتر در کارهای نجاری، به‌خصوص برش‌های ظریف کاربرد دارد و استفاده‌های آن بسیار محدود است. این دستگاه بیشتر در کارگاه‌های خانگی و کوچک مشاهده می‌شود.

کارایی اره عمود بر

 تفاوت اره گرد بر و اره عمود بر به لحاظ قیمت

و اما آخرین بخش تفاوت میان اره گرد بر و عمود بر، قیمت آنهاست. همان‌طور که ممکن است حدس زده باشید، اره گرد بر به دلیل کارایی بیشتر، وزن سنگین‌تر، تیغه قدرتمندتر و همچنین موتور استفاده شده در آن، قیمت بسیار بیشتری نسبت به اره عمود بر دارد. همچنین تیغه اره گرد بر قیمت بالاتری نسبت به تیغه اره عمود بر دارد که روی هزینه‌های نگهداری از آنها نیز تأثیر می‌گذارد.

کارایی اره گرد بر

 سخن پایانی

اره عمود بر و اره گرد بر، دو مدل ابزارآلات کاربردی هستند که به دلیل عملکرد تقریباً یکسان، ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف تفاوت اره گرد بر و عمود بر پرداختیم که با درنظرگرفتن آنها، می‌توانید بهترین محصول را متناسب با نیازهایتان تهیه کنید. برای خرید این ابزارآلات با قیمت مناسب و کیفیت اصلی، کافی است وارد صفحه فروشگاه لیا ابزار شوید و از میان محصولات متنوع در این زمینه، بهترین گزینه را انتخاب و درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *